Získali jsme celorepublikové ocenění inovací středisek!

SPOLUPRÁCE SOCIÁLNÍHO PEDAGOGA SE ŠKOLAMI - VČASNÁ PREVENCE PRO DĚTI A MLÁDEŽ

Získali jsme 3. místo v celorepublikové soutěži inovací středisek! Děkujeme za ocenění Diakonii ČCE a za skvělou práci týmu Sociálně aktivizační službě pro rodiny s dětmi!

Za co jsme ocenění získali?

Spousta klientů se do sociálně aktivizační služby od OSPOD dostává pozdě, kdy už není možné preventivně působit. Právě včasné rozpoznání problémů je klíčové pro pomoc rodinám zlepšit jejich situaci a snižovat sociální vyloučení dětí/rodin.

Děti ze sociálně vyloučených rodin často automaticky reprodukují vzorce chování a hodnoty svých rodičů, berou život na sociálním dně jako normu, chybí jim pozitivní vzory. Nedokáží se přirozeně začlenit mezi vrstevníky.

Školy nevědí, jak v distanční výuce a omezených možnostech prezenční výuky s žáky, kteří „nezapadají“ do potřeb školy, naložit a nemají v tom podporu. Přitom nedostatečné vzdělání sociálně vyloučených osob je jednou z hlavních bariér pro jejich začlenění do společnosti.

Zavedli jsme proto pozici sociálního pedagoga, který podporuje školy a koordinuje doučování a volnočasové vzdělávání pro vyloučené děti. Tím se nám daří působit včas a preventivně.

Náš sociální pedagog a koordinátor vzdělávání aktivně oslovuje školy, seznamuje je s tím, jak poznat dítě ohrožené sociálním vyloučením, a dává podporu při řešení konkrétních situací dětí jak ve škole, tak mimo ni. Učitelé tak mají nástroje na řešení náročných situací okolo dětí ve třídě.

Díky rozhovorům s učiteli jsou mapovány potřeby školy a je jim nabízena individuální podpora na míru. Koordinátor je mostem při řešení problémů mezi rodinou a školou. Rodina má možnost získání včasné pomoci při řešení náročných situací.

Současně jsme vytvořili programy podpory vzdělávání, vyškolili jsme tým lektorů a nabízíme dětem “chytré doučování” a začlenění do volnočasových aktivit.