Pomůžete nám

Modrej život

Krkonošské ocenění pro ty, kteří pomáhají

O ocenění

Vnímáme kolem sebe absenci pozitivních vzorů a událostí. Jako společnost oceňujeme velké výkony, ale běžné pozitivní činy všedních dní a pomoc druhým zůstávají bez zásadního povšimnutí.

Běžní lidé – hrdinové všedních dní jsou hybatelem společenského života a rozvoje veřejného prostoru. Díky jejich úsilí se budují mezilidské vztahy, ožívají veřejná prostranství, přináší konstruktivní diskuzi, respekt a obrušují polarizaci společnosti. Koronavirus, uprchlíci i běžné události ukázali sílu
a význam fungující komunity. Chceme tuto sílu více odhalovat.

Cíl ocenění

Cílem Modrého života je posílit sousedské vztahy a ocenit aktivní lidí za to, že pomáhají svému okolí. A zároveň představit jejich inspirativní příběhy veřejnosti, a tím ji motivovat pro vlastní akci. Spíše nežli o cenu by se mělo jednat o milé poděkování a vyzvihnutí příběhu zdánlivě všedních „hrdinů“ běžných dní, kteří se snaží o proměnu Krkonošské komunity.

Spojení Modrý život pochází z knihy Jaroslava Foglara Přístav volá a je to zkouška, která člověka učí, aby byl dobrým a ušlechtilých tím, že pečuje o svojí duši, tělo i o druhé.

V současné společnosti se oceňují vítězství, velké výkony, výsledky – ať už jsou sportovní či hmotné, ale často bez povšimnutí zapadají příběhy a události, které popisují pozitivní žití klíčových společenských hodnot, jako jsou vzájemná pomoc a respekt. Neziskové organizace a aktivní lidé jsou opomíjeni, stigmatizováni, nebo jim chybí uznání, ocenění – pomoc menšinám, vyloučeným lidem či poukázání na společenské problémy jakoby byly téměř prohřeškem.

Jak ocenění funguje?

Nominovat je možné osobu, jejíž příběh se odehrál ve všech městech a obcích od Jilemnice přes Vrchlabí po Hostinné. Nominovaná osoba pomáhá dobrovolnicky, bez nároku na honorář. Mohou pomáhat v sociálním rozvoji, v rozvoji komunity nebo životního prostředí. 

Příběhy poté hodnotí komise a vybírá 5 finalistů. S vybranými osobami natočíme video rozhovor – krátký medailonek. Ty jsou zveřejněné na webu, sociálních sítích a Youtube.

Poté následuje veřejné hlasování, kdy jednoho vítěze vybere veřejnost pomocí hlasovacího formuláře a druhého vítěze vybere komise. Poslední krokem je předání ocenění vítězům a promítání dokumentu.

 

Vítězka ceny veřejnosti 2023
Jana Michlová 

Vítězka ceny komise 2023
Kateřina Karlíková 

Ocenění Modrej život vzniklo díky finanční podpoře Nadačního fondu ŠKODA AUTO.

Rychlý kontakt

Kontakt - Daniela Rejzková
Bc. Daniela Rejzková PR a projektový manažerdaniela.rejzkova@diakonievr.cz+420 739 651 137