Hodnoty a zásady služby

Při práci s rodinami jednáme v souladu s následujícími hodnotami a zásadami:

Milosrdenství

• Jsme pohnuti soucitem - chceme pomáhat a hledat cesty k pomoci lidem v těžké situaci.
  • Centrem pozornosti v naší práci je klient a jeho potřeby.
  • Respektujeme názor a volbu klienta, podporujeme ho při prosazování jeho práv, oprávněných zájmů a vůle, a v samostatném rozhodování.
  • Respektujeme přiměřenou míru rizik v životě klienta.
  • Klient je odpovědný za svůj život, o kterém si sám rozhoduje.
  • Klient je tím, kdo vede průběh služby.
  • Lidem, kterým pomáháme, poskytujeme emoční podporu a jednáme s nimi s respektem.
  • Spolupráce je dobrovolná, klient má právo se svobodně rozhodnout, zda s námi uzavře smlouvu.
  • V průběhu pomoci má klient právo kdykoliv spolupráci ukončit.

Fortelnost

• Zahrnuje kvalitní, poctivou a odborně provedenou práci.
  • Jsme si vědomi, kde začínají a končí hranice pomoci námi poskytovaných služeb a nepouštíme se do něčeho, čemu nerozumíme a na co nemáme kapacity.
  • V duchu dobré tradice chceme být příkladnou a inspirativní organizací.
  • Splňujeme kvalifikační předpoklady dané zákonem, dále se vzděláváme a rozšiřujeme si své odborné znalosti prostřednictvím akreditovaných kurzů a školících akcí.
  • Při práci se řídíme směrnicemi a pracovními postupy, které má organizace zpracované a které podléhají metodické kontrole uvnitř organizace i od nadřízených orgánů.
  • Pravidelně se účastníme supervizí, které nám pomáhají dále rozvíjet naše profesní dovednosti, posilovat vztahy v pracovním týmu a nacházet řešení problematických situací.
  • Při své práci respektujeme zásadu rovného zacházení a dodržování lidských práv.
  • O všech skutečnostech, o kterých se při práci s klienty dozvíme, zachováváme mlčenlivost.
  • Ke každému z klientů přistupujeme individuálně s ohledem na jeho znalosti, možnosti, schopnosti, potřeby a situaci, ve které se nachází.

Společenství

• Práce Sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi směřuje k potřebným lidem v místě, kde žijeme.
  • Na práci ve službě není nikdo sám.
  • Pracujeme v týmu. O naše pracovní týmy pečujeme – nebereme je jako samozřejmost.
  • Je nám jasné, že kapacity nás jako jednotlivců jsou vyčerpatelné, proto aktivně vytváříme spolupracující síť v rámci komunity.
  • Vědomí širokého společenství posiluje naši motivaci ke službě.
  • Pomoc chápeme jako aktivní spoluúčast při dosahování nějakého cíle nebo odvracení nebo odstraňování nežádoucích následků.
  • Naše pomoc vždy vyžaduje zapojení klienta, nepřebíráme zodpovědnost za takové vyřešení problému, kdy klient je pasivní a čeká, až je za něj problém vyřešen.
  • Jde nám o aktivizaci vnitřních zdrojů klienta, jeho okolí s naší podporou a dílčím zapojením do řešení nepříznivé situace.
  • Podporujeme rodinu v tom, aby byla plně kompetentní a zvládla fungovat samostatně bez pomoci sociální služby.
  • Podporujeme rodinu, aby využívala veřejně dostupné zdroje (knihovna, hromadná doprava apod.) k řešení své situace.
  • Podpora rodiny ze strany Sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi je přiměřená tak, aby nevznikala závislost rodiny na službě, ale aby členové rodiny získali potřebné kompetence k samostatnému fungování.

Šíříme smysl vzájemné pomoci na Vrchlabsku. Používáme k tomu principy komunitní práce.

Principy komunitní práce, které využíváme:

Tematizujeme oblast vzájemné pomoci a respektu ve společnosti. Legitimizujeme, že říkat si o pomoc je normální, stejně jako pomáhat.

Pomáháme odstraňovat stigmatizaci sociálně vyloučeným osobám.

Síťujeme – propojujeme navzájem zdroje, odborníky, organizace i aktivní obyvatele v řešení potřeb komunity.

Nečekáme, až vznikne spolupráce a aktivně působíme jako vysílače a přijímače, které propojí subjekty a nastavují fungování sítě.

Naděje

• Naděje je pro nás jako plamen ve tmě - dává nám dostatek síly, důvěry a odvahy v obtížných situacích nepropadnout rutině a rezignaci.
  • Máme naději, že práce s potřebnými buduje a podporuje lidskost a vzájemné přijímání.
  • Žít z naděje pro nás také znamená rozumět významu osobního rozvoje a hledat k němu příležitosti, nebát se osobně angažovat, ale i pracovat s vlastní energií, abychom nevyhořeli.

Respektující komunikace

• Ceníme si schopnosti porozumění jako základu veškeré úspěšné práce a pomoci.
  • Věříme, že opravdový respekt mezi lidmi se rodí z vnímání potřeb druhého a z úcty k sobě samému.
  • A proto se snažíme tyto kvality do komunikace přinášet.
  • Zároveň máme odvahu si žádat o zpětnou vazbu a učit se zní a nabízet jí jako dar lidem v našem okolí.

Poskytovali jsme 0 registrovaných sociálních služeb
a to všechno se 0 zaměstnanci