Co nového ve Spirále

eu

O práci vrchlabské sociální služby Spirála jsme v Pulsu psali již několikrát, takže čtenáři časopisu Puls vědí, že může pomáhat lidem se zdravotním omezením.

Co nového ve Spirále

Od 1. 7. 2018 vstoupila Spirála do projektu Služby sociální prevence v Královéhradeckém kraji V. Tento projekt je financován z Operačního programu zaměstnanosti a z Evropského sociálního fondu. Díky tomuto projektu společně s klienty pracujeme na tom, aby se jejich život zlepšil, aby byli samostatnější a méně závislí na pomoci svého okolí.

Právě před rokem se svěřil se svými pokroky jeden z našich klientů – Pavel. V roce 2017 jel na svou první samostatnou dovolenou do Strážného. A protože se mu tam moc líbilo, ušetřil si i letos na týden pobytu v Horském domově a vyrazil tam tentokrát s kamarádem Jirkou, který je také klientem Spirály. S pomocí pracovníka si Jirka a Pavel objednali pobyt přes internet a společně se domlouvali, jak se do Strážného dopraví. A možná i díky Spirále zažívají oba něco nového příjemného, protože vyrazit bez pomoci další osoby na delší dobu mimo domov není pro osoby s mentálním postižením úplně běžné.

Velké poděkování patří také manželům Olze a Benjaminu Klineckým z Horského domova, kteří byli při obou pobytech našim klientům velmi nápomocni a především jejich zásluhou se Jirka a Pavel cítili v Horském domově báječně. To si ostatně můžete přečíst v krátkém článku, který Pavel sepsal.

Za sociální službu Spirála Jitka Vanclová, pracovník v sociálních službách

JAK JSME BYLI NA DOVOLENÉ:

V neděli 24. 6. 2018 jsme já a Jirka odjeli na dovolenou do Strážného. Autobus ten den žádný nejel, takže jsem do Vrchlabí přijel vlakem. Pak nás Jirkův tatínek odvezl autem. Ve Strážném byli i Němci a někteří uměli i česky. Občas jsem se i prošel.

Také jsem si tam koupil i zmrzlinu. Chtěl jsem si jinak koupit jablko, ale neměl jsem štěstí. Zmrzlina byla náhrada. Já měl také svou knížku. Někdy jsem i dopoledne nebo odpoledne spal.  Měl jsem i mobil a nabíječku.

Občas jsem volal do Střediska, někdy do Spirály. Také mě zavolala sama mamka. Já jí také volal. Ve Strážném jsem měl svou kávu a čaje. Občas jsem si v hotelu koupil Cornetto. Večer v 19.30. nebo ve 20.00. byl i program ve společenské místnosti. Někdy jsem přišel. Někdy jsem seděl venku před budovou. V sobotu jsme jeli domů.

Autobus už jel. Já jim jel jen do Vrchlabí. Do Hostinného jsem jel zase vlakem. Dovolená byla pěkná, a když jsem se chystal domů, cítil jsem, že mě ti lidé budou chybět. Byli moc hodní.

PAVEL, Hostinné