Jak jsme si ve Spirále užili stolování

eu

Pozorní čtenáři časopisu Puls vědí, že ve čtvrtek se v sociální rehabilitaci Spirála scházíme proto, abychom se zdokonalili v dovednostech běžného života, které se týkají bydlení, hledání práce, společenského chování, orientace na úřadech apod.

V březnu jsme jedno společné setkání věnovali nácviku stolování. S touto dovedností jsme se již ve Spirále krátce seznámili několikrát, ale tentokrát jsme si vyzkoušeli, jak všechno udělat doopravdy. Každý z nás někdy zajde do restaurace, kavárny nebo na návštěvu a všude tam je dobré vědět, jak se správně chovat.

Celé akci předcházela důkladná příprava - bylo nutno zajistit spoustu věcí - ubrusy, květinovou výzdobu, nádobí a samozřejmě něco k jídlu.

Vzhledem k tomu, že se jednalo o praktický nácvik, přípravu tabule dělali klienti

s naší slovní pomocí. Měli tak možnost naučit se správně nalít nápoj do skleničky, připravit na stůl talíře, příbory, nakrájet a naservírovat předkrm. Když bylo vše připraveno, následoval nácvik správné konzumace.

Nejprve jsme si připili rybízovou šťávou, která nahradila červené víno, samozřejmě ve správných skleničkách, v nichž se víno podává.

Prvním chodem byl předkrm, následoval vývar v klasických polévkových mísách.

Z polévkových mís se vývar rozléval do talířů - klienti měli možnost naučit se pravidla,

v jakém pořadí jednotlivým členům skupiny servírovat.

Hlavní chod jsme probrali jen teoreticky a jako poslední se podával moučník. Někteří klienti si poprvé vyzkoušeli konzumaci zákusku vidličkou.

Na účastnících akce bylo vidět, že nácvik brali velice vážně - někteří pánové přišliv košilích a kravatách.

Výsledkem bylo příjemné posezení, při němž jsme se zdokonalili v pravidlech stolování i správného společenského chování.

Teď už mohou klienti vyrazit do společnosti s větší jistotou.

Za to, že jsme připravili opravdovou tabuli, musíme poděkovat paní Ludmile Fiedlerové, která nám zapůjčila nádobí, a paní Haně Krbušíkové, od níž jsme měli květiny na výzdobu.

Za sociální rehabilitaci Spirála Jitka Vanclová, pracovník v sociálních službách