S námi to dokážete sami

eu

 

    Služba sociální rehabilitace Spirála je jednou ze služeb neziskové organizace Diakonie ČCE – středisko Světlo ve Vrchlabí. Spirála je tu pro osoby, které mají snížené schopnosti a dovednosti zejména z důvodu tělesného nebo zdravotního postižení, chronického onemocnění, mentálního a kombinovaného postižení.

S námi to dokážete sami
S námi to dokážete sami

Jak Spirála těmto osobám pomáhá?

      Představte si, že bydlíte na malé ubytovně spolu s dalšími dvěma spolubydlícími a nemáte žádné soukromí. Ztratili jste práci, protože zaměstnavatel snižoval stav a propustil právě Vás. Je Vám 58 a říkáte si, kdo mě teď ještě zaměstná? Máte dluh, protože jste nevěděl, že je nutné platit pravidelně odpady, a teď Vás konečná částka nepříjemně doběhla. Připadáte si, že nic nejde tak, jak má. A pak jdete na schůzku na úřad práce, kde se dozvíte o Spirále, která lidem pomáhá najít cestu ze složitých situací. Vyslechnete si, v čem Vám může být služba nápomocná a najednou vidíte světlo, naději, že by se dalo s Vaším stavem něco dělat. Zeptáte se: „Jak to provést? Jak najít práci, jak bydlet sám, jak žít nezávisle na pomoci druhých?“

Přijďte do Spirály

     Odhodláte se, jdete tam a otevře Vám milá paní, která s Vámi na míru vymyslí plán řešení Vaší situace. Jak se takový plán vytváří?  „Co potřebuje teď ve svém životě nejvíce řešit?“ – ptá se Vás. „Chci bydlet sám. Chci mít vlastní pokoj, vlastní kuchyň, kde si budu moci uvařit. Chci vědět, jakou práci bych mohl dělat, co všechno bych ve svém věku ještě zvládl. Chci mít přehled o tom, co, kdy a kde musím zaplatit. Není toho moc?“ Není, všechny Vaše potřeby dáme do cílů a stanovíme kroky, jak toho chceme společně dosáhnout.

Co když se všechno nepovede?

     Pokud zjistíte, že na nějakém cíli je těžké pracovat, protože se na něj zrovna necítíte, bude s Vámi klíčový pracovník hledat jinou cestu a možnosti. „Kdo je to klíčový pracovník?“ - ptáte se. To je člověk, který Vás má na starost. Bude Váš průvodce a naučí Vás, jak zvládat ty obtížně vypadající věci sám.

Chcete bydlet samostatně?

     Začnete tedy s pomocí klíčového pracovníka zjišťovat, zda jsou v pro Vás přijatelné oblasti volné byty, zda jsou v cenové relaci, na kterou dosáhnete. Pátráte, sháníte, až je to tu a máte byt. Najednou nevíte, jak se o ten byt starat – doteď jste vždy bydlel s někým, co vše je potřeba? Obrátíte se na klíčového pracovníka, který Vás navede, jak vybavit byt, jak byt udržovat v čistotě, jak si sestavit měsíční rozpočet, abyste vyšel s penězi apod.

Jaké bych mohl mít zaměstnání?

     Ve Spirále si můžete buď v prostorách služby nebo na tzv. tréninkových pracovištích vyzkoušet různé úklidové práce či roznos letáků. Pracovníci Vás naučí, jak sepsat životopis, jak se připravit na pracovní pohovor, pokud se Vám podaří sehnat společně práci, mohou Vám poskytnout oporu při zapracování, než se sžijete s novým místem.

Na konci zjistíte, že ty věci nebyly nemožné, že stačí navést správným směrem a dokážete to…

     Zní to skvěle, když víte, že na to nejste sám, viďte? Nezapomeňte, že respektujeme Vaše přání, názor, vůli a jsme tým. Neděláme však věci za Vás, ale můžeme Vám pomocí nácviků a správného vedení ukázat, jak situace zvládat sám. S námi se naučíte si věřit a spoléhat na svoje schopnosti, které v sobě máte.

     Nemusíte se bát, že byste si nemohli naši službu „dovolit“. Sociální rehabilitace Spirála je zdarma. V letošním roce jsme vstoupili do individuálního projektu Služby sociální prevence v Královéhradeckém kraji V a jsme financováni z Operačního programu Zaměstnanost a Evropského sociálního fondu. Díky finančním prostředkům z těchto zdrojů můžeme službu zajistit následující tři roky. Jsme rádi, že tu pro Vás můžeme být a společně se snažit pracovat na tom, abyste svůj život mohli žít spokojeně, naplněně a pokud možno nezávisle na pomoci druhých osob.

Bc. Ivana Hadincová – vedoucí sociální rehabilitace Spirála, spirala.svetlo@diakonie.cz

Poskytované služby

Středisko v číslech

Poskytujeme 0 sociálních služeb
vloni jsme pomohli 0 uživatelům
a to všechno se 0 zaměstnanci.
Najdete nás 0 adresách