Cílová skupina:

Rodiny s dítětem raného věku (0–7 let) se zdravotním postižením, mentálním, pohybovým, kombinovaným postižením, s poruchou autistického spektra nebo opožděným či ohroženým vývojem do 60 km od Vrchlabí na území Královéhradeckého kraje a v ORP Jilemnice na území Libereckého kraje.

S čím Vám můžeme pomoci?

Raná péče pomáhá rodinám v oblastech:

a)výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti,
b)zprostředkování kontaktu se společenským prostředím,
c)sociálně terapeutické činnosti,
d)pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí.

Nabízíme:

• Návštěvy pracovníka přímo v rodině.
  • Podporu psychomotorického vývoje dítěte.
  • Půjčování hraček/stimulačních pomůcek/odborné literatury.
  • Spolupráci s odborníky (logoped, fyzioterapeut, psycholog).
  • Zprostředkování kontaktů na odborná pracoviště.
  • Pomoc při obstarávání rehabilitačních a kompenzačních pomůcek.
  • Poradenství při výběru předškolního/školního zařízení a další návazné služby.
  • Společná setkávání s ostatními rodiči a dětmi.
  • Semináře/besedy pro rodiče.
  • Nabídka aktivity canisterapie – probíhá převážně skupinovou formou, je zde kladen zřetel na individuální cíle podpory jednotlivých dětí – př. podpora hrubé a jemné motoriky, rozvoj komunikačních schopností, rozvoj sociálního cítění, působení v oblasti rehabilitační práce - v polohování, relaxaci, v rozvíjení oslabených funkcí aj.

Forma služby:

Terénní forma - pracovníci navštěvují rodiny v jejich přirozeném prostředí.

Ambulantní forma - na základě předchozí domluvy mohou rodiny využívat individuální konzultace v prostorách Pracoviště rané péče, v sídle poskytovatele na adrese ul. Komenského 616, 543 01 Vrchlabí. Rodiny mohou ambulantní formou rovněž využívat aktivitu canisterapie a aktivitu Nácviky sociálních a komunikačních dovedností (dle platného harmonogramu).

Kapacita služby:

Počet pracovníků i pracovní úvazky odpovídají aktuálnímu počtu uzavřených smluv s uživateli a potřebám
uživatelů tak, aby služby rané péče byly poskytovány v odpovídající kvantitě a kvalitě.

Maximální počet uzavřených smluv s uživateli je 50.
Okamžitá kapacita pro terénní formu poskytování služby jsou 3 uživatelé.
Okamžitá kapacita pro ambulantní formu poskytování služby je 1 uživatel.
Okamžitá kapacita pro ambulantní skupinovou formu poskytování služby: 4 uživatelé.

Jak se k nám přihlásíte?

První kontakt vychází zpravidla od zájemce a může mít písemnou, e-mailovou, telefonickou či osobní formu.

Sociální pracovník zjišťuje u zájemce:

• zda je věk dítěte do 7 let,
  • typ zdravotního postižení,
  • zda zájemce bydlí v regionu, kde je služba poskytována.

Poté je domluvena se zájemcem osobní schůzka, při které se dozví podrobné informace o službě raná péče. Uživatelem se stává zájemce podpisem smlouvy o poskytování služeb rané péče, což za oboustranně vyjasněných podmínek může nastat již při prvním osobním jednání pracovníka se zájemcem o službu.

SLUŽBA JE ZDARMA.